- Size: 4″ X 2″
- Labels per Roll: 180
- OD: 2.25″ ID: 0.75″
- Direct Thermal
- Chip: ZBR2000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 36-55 feet
4″ X 2″ RFID LABEL – 0.75″ CORE
$0.137 / Per Label (180 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Paper, 4x2in (101.6×50.8mm); DT, Z-Perform 2000D, Value Coated, All-Temp Adhesive, 0.75in (19.1mm) core, RFID, 180/roll, 12/box, Plain
- Zebra’s General Purpose RFID label offering includes a variety of inlay types and works on most non-metallic surfaces, such as plastic and corrugate. Typical applications include labeling of cases, pallets, products and healthcare specimens. Zebra’s RFID labels have been tested and optimized to work with Zebra’s RFID printers and readers. Due to the many variables that can affect read range, we recommend testing in your environment to determine which label works best in your application.
- Economical choice for 4” wide labeling applications.
- Applications: Case / Pallet, Asset tracking.
- Meets ARC Spec: A, B, C, D, F, G, I, K, L, M, N, Q.
- For use with Zebra’s ZQ520R, ZQ521R, and ZQ630R printers.
- All mobile labels equipped with black mark sensing.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10033973
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 2" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 36-55 feet |
| Labels Per Roll | 180 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 2.25" |
| ID Core Size | 0.75" |
| Ribbon Requirement | Direct Thermal |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 2000D |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10033973 |
