- Size: 3.875″ X 0.45″
- Labels per Roll: 5000
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ZBR2000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range up to 55 feet
3.875″ X 0.45″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.099 / Per Label (5000 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Zebra ZBR2000 Inlay RFID Label
Label, Polypropylene, 3.875×0.4531in (98.4×11.5mm); TT, PolyPro 3000T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 5000/roll, 1/box, Plain
- Extreme high sensitivity chip with read ranges up to 17m in free space.
- Economical choice for 4” wide labeling applications.
- Applications: Case / Pallet, Asset tracking.
- Meets ARC Spec: A, B, C, D, F, G, I, K, L, M, N, Q.
- General Purpose RFID Labels.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036818
Additional information
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Label Size | 3.875" X 0.45" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | Up to 55 feet |
| Labels Per Roll | 5000 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 3000T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036818 |
