- Size: 3″ X 1″
- Labels per Roll: 1000
- OD: 5″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: BT0573 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range up to 59 feet
3″ X 1″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.124 / Per Label (1000 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
BoingTech BT0573 Inlay RFID Label
Label, Paper, 3x1in (76.2×25.4mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, Plain
- Featuring the high-sensitivity NXP UCODE 8 chip, this inlay delivers read ranges up to 18m.
- 0.5in (12mm) x 2.8in (72mm) inlay size.
- Applications: Case labelling, work-in-process, retail in-store tagging, lab specimen tracking, asset tagging.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Pre-tested with Zebra printers and readers.
- For use with Zebra’s ZD621R, ZD500R, RXi4, ZT400R, and ZT600R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036024
Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Label Size | 3" X 1" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | Up to 59 feet |
| Labels Per Roll | 1000 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 5" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036024 |
