- Size: 4″ X 3″
- Labels per Roll: 1500
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ZBR2000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 36-55 feet
4″ X 3″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.122 / Per Label (1500 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Zebra ZBR2000 Inlay RFID Label
Label, Paper, 4x3in (101.6×76.2mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, Plain
- Extreme high sensitivity chip with read ranges up to 17m in free space.
- Economical choice for 4” wide labeling applications
- Applications: Case / Pallet, Asset tracking
- Meets ARC Spec: A, B, C, D, F, G, I, K, L, M, N, Q.
- General Purpose RFID Labels.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036764
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 3" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 36-55 feet |
| Labels Per Roll | 1500 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036764 |
