- Size: 4″ X 6″
- Labels per Roll: 200
- OD: 5″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ALN9840 Inlay – Higgs EC
- RFID Read-Distance Range 26-36 feet
4″ X 6″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.173 / Per Label (200 labels per roll)
Made-to-Order
Made-to-Order
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Paper, 4x6in (101.6×152.4mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 200/roll, 2/box, Plain
- Zebra’s General Purpose RFID label offering includes a variety of inlay types and works on most non-metallic surfaces, such as plastic and corrugate. Typical applications include labeling of cases, pallets, products and healthcare specimens. Zebra’s RFID labels have been tested and optimized to work with Zebra’s RFID printers and readers. Due to the many variables that can affect read range, we recommend testing in your environment to determine which label works best in your application.
- Applications: Case / Pallet, item tracking.
- Pre-tested with Zebra printers and readers.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Inlay performance has been tested and profiled by Auburn University RFID Lab and has been added to the ARC Performance Data Library.
- For use with Zebra’s ZD621R, ZD500R, RXi4, ZT400R, and ZT600R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10026634
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 6" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 26-36 feet |
| Labels Per Roll | 200 |
| Status | Made-to-Order |
| OD Core Size | 5" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Higgs EC |
| Manufactures Part# | 10026634 |
