- Size: 0.94″ X 0.55″
- Labels per Roll: 5000
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: EOS-200 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 4.5-7 feet
0.94″ X 0.55″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.122 / Per Label (5000 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Tageos EOS-200 Inlay RFID Label
Label, Polypropylene, 0.9375×0.5469in (23.8×13.9mm); TT, PolyPro 3000T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 5000/roll, 1/box, Plain
- Small antenna, 20 x 10 mm, perfect for use on tiny items.
- Pre-tested with Zebra’s printers, readers and Voyantic test equipment to ensure performance.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- General Purpose RFID Labels.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036487
Spec Sheet
Tageos EOS-200 RFID Inlay Spec Sheet
Additional information
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Label Size | 0.94" X 0.55" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 4.5-7 feet |
| Labels Per Roll | 5000 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 3000T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036487 |
