- Size: 1.77″ X 0.51″
- Labels per Roll: 600
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: Silverline Micro II FCC Monza Inlay – Monza R6P
- RFID Read-Distance Range up to 12 feet
1.77″ X 0.51″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.383 / Per Label (600 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Synthetic, 1.7656×0.5156in (45x13mm); TT, RFID Polyester with Foam, Coated, High Performance Acrylic Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 600/roll, 1/box, Plain
- Read range up to to 3.5m on metal, which is over 2X longer than the original Micro.
- Designed for and extensively tested in Zebra’s ZT411 RFID printer/encoders to ensure correct encoding and consistent print quality.
- Pair with Zebra’s 5095 resin ribbon.
- Pair with Zebra’s 5095 resin ribbon.
- For use with Zebra’s ZT411 On-Metal RFID Printer.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10026764
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Label Size | 1.77" X 0.51" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | Up to 12 feet |
| Labels Per Roll | 600 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Polyester |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Monza r6-P |
| Manufactures Part# | 10026764 |
