- Size: 4″ X 2″
- Labels per Roll: 190
- OD: 2.25″ ID: 0.75″
- Direct Thermal
- Chip: ZBR4000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 52-65 feet
4″ X 2″ RFID LABEL – 0.75″ CORE
$0.248 / Per Label (190 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Polypropylene, 4x2in (101.6×50.8mm); DT, PolyPro 4000D, High Performance Coated, All-Temp Adhesive, 0.75in (19.1mm) core, RFID, 190/roll, 12/box, Plain
- Zebra’s Advanced RFID labels provide a higher level of read performance than our General Purpose RFID labels in similar applications. Typical applications include labeling of cases, pallets, products and healthcare specimens where longer read ranges are required. Zebra’s RFID labels have been tested and optimized to work with Zebra’s RFID printers and readers. Due to the many variables that can affect read range, we recommend testing in your environment to determine which label works best in your application.
- Performs well when placed on or near challenging materials (i.e. pallets, freight).
- Best in class read accuracy with Zebra ATR7000.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Inlay performance has been tested and profiled by Auburn University RFID Lab and has been added to the ARC Performance Data Library.
- For use with Zebra’s ZQ520R, ZQ521R, and ZQ630R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10034079
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 0.41 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 2" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 52-65 feet |
| Labels Per Roll | 190 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 2.25" |
| ID Core Size | 0.75" |
| Ribbon Requirement | Direct Thermal |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 4000D |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10034079 |
