- Size: 4″ X 2″
- Labels per Roll: 2000
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: DogBone Inlay – Monza r6-P
- RFID Read-Distance Range 36-52 feet
4″ X 2″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.283 / Per Label (2000 labels per roll)
Made-to-Order
Made-to-Order
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Paper, 4x2in (101.6×50.8mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 2000/roll, 1/box, Plain
- Zebra’s Advanced RFID labels provide a higher level of read performance than our General Purpose RFID labels in similar applications. Typical applications include labeling of cases, pallets, products and healthcare specimens where longer read ranges are required. Zebra’s RFID labels have been tested and optimized to work with Zebra’s RFID printers and readers. Due to the many variables that can affect read range, we recommend testing in your environment to determine which label works best in your application.
- Performs well when placed on or near challenging materials (i.e. pallets, freight).
- Applications: Case / Pallet, Freight, Assets.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Inlay performance has been tested and profiled by Auburn University RFID Lab and has been added to the ARC Performance Data Library.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R and ZE500R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10026461
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 2" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 36-52 feet |
| Labels Per Roll | 2000 |
| Status | Made-to-Order |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Monza r6-P |
| Manufactures Part# | 10026461 |
