- Size: 4″ X 6″
- Labels per Roll: 750
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ZBR4000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 52-65 feet
4″ X 6″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.255 / Per Label (750 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Zebra ZBR4000 Inlay RFID Label
Label, Paper, 4x6in (101.6×152.4mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, Plain —????
- Extreme high sensitivity: read range up to 20m in free space. Optimized to be read from nearly any angle.
- Performs well when placed on or near challenging materials (i.e. pallets, freight).
- Best in class read accuracy with Zebra ATR7000.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Inlay performance has been tested and profiled by Auburn University RFID Lab and has been added to the ARC Performance Data Library.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R, ZE500R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036473
Spec Sheet
ZBR4000 Inlay Spec Sheet
Additional information
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 6" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 52-65 feet |
| Labels Per Roll | 750 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 3000T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036473 |
