- Size: 0.94″ X 0.55″
- Labels per Roll: 1500
- OD: 5″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: EOS-200 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 4.5-7 feet
0.94″ X 0.55″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.151 / Per Label (1500 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Tageos EOS-200 Inlay RFID Label
Label, Polypropylene, 0.9375×0.5469in (23.8×13.9mm); TT, PolyPro 3000T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 1500/roll, 2/box, Plain
- Small antenna, 20 x 10 mm, perfect for use on tiny items.
- Pre-tested with Zebra’s printers, readers and Voyantic test equipment to ensure performance.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- General Purpose RFID Labels.
- For use with Zebra’s ZD621R, ZD500R, RXi4, ZT400R, and ZT600R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036485
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Label Size | 0.94" X 0.55" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 4.5-7 feet |
| Labels Per Roll | 1500 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 5" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 3000T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036485 |
