- Size: 1.75″ X 0.75″
- Labels per Roll: 300
- OD: 2.25″ ID: 0.75″
- Direct Thermal
- Chip: EOS-241 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 13-32 feet
1.75″ X 0.75″ RFID LABEL – 0.75″ CORE
$0.179 / Per Label (300 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Tageos EOS-241 Inlay RFID Label
Label, Polypropylene, 1.75×0.75in (44.5×19.1mm); DT, PolyPro 4000D, High Performance Coated, All-Temp Adhesive, 0.75in (19.1mm) core, RFID, 300/roll, 12/box, Plain
- Pre-tested with Zebra’s printers, readers and Voyantic test equipment to ensure performance.
- Global item – works with ETSI and FCC frequencies.
- Meets Auburn ARC Spec A, B, C, D, F, G, M, N, Q, W5.
- For use with Zebra’s ZQ520R, ZQ521R, and ZQ630R printers.
- All mobile labels equipped with black mark sensing.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10037102
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 0.41 lbs |
|---|---|
| Label Size | 1.75" X 0.75" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 13-32 feet |
| Labels Per Roll | 300 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 2.25" |
| ID Core Size | 0.75" |
| Ribbon Requirement | Direct Thermal |
| Use case | In-door |
| Material | PolyPro 4000D |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10037102 |
