- Size: 1″ X 11″
- Labels per Roll: 175
- OD: 5″ ID: 1″
- Direct Thermal
- Chip: BT0600 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range up to 9.8 feet
1″ X 11″ RFID LABEL – 1″ CORE
$0.817 / Per Label (175 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
RFID, Wristband, Polypropylene, 25 x 279mm; BT600 / UCODE 8, Direct Thermal, Z-Band Direct, Coated, Permanent Adhesive Tape, 25mm Core
- Zebra’s RFID wristband is ideal for use cases where the wristband is in close proximity to the reader, such as at the bedside through blankets or during a patient’s surgery through the drape to quickly associate supplies and equipment used.
- Applications: Small items inventoried with a handheld RFID reader.
- Pre-tested with Zebra printers and readers.
- Global item – works with FCC and ETSI frequencies.
- Inlay performance has been tested and profiled by Auburn University RFID Lab and has been added to the ARC Performance Data Library.
- For use with Zebra’s ZD621 & ZD500R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part#3014578
Spec Sheet
Z-Band Direct UHF RFID Wristbands Spec Sheet | Zebra
BoingTech BT0600 RFID Inlay Spec Sheet
Additional information
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Label Size | 1" X 11" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | Up to 9.8 feet |
| Labels Per Roll | 175 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 5" |
| ID Core Size | 1" |
| Ribbon Requirement | Direct Thermal |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Band Direct |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 3014578 |
