- Size: 3″ X 0.55″
- Labels per Roll: 1500—-
- OD: 5″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: EOS-200 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range ? feet—-
3″ X 0.55″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.128 / Per Label (1500 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Polyester, 3×0.5469in (76.2×13.9mm); TT, Z-Ultimate 2000T White, Value Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 3000/roll, 2/box, Plain
- Small form factor.
- Jewelry flag folds over allowing printable portion to be visible on both sides.
- Adhesive-free loop, prevents damage to delicate or high value items.
- Strong polyester material reduces ease of removal for added security.
- For use with Zebra’s ZD621R, ZD500R, RXi4, ZT400R, ZT600R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10036110
Additional information
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Label Size | 3" X 0.55" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | Up to 9.8 feet |
| Labels Per Roll | 1500 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 5" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Ultimate 4000T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10036110 |
