- Size: 4″ X 2″
- Labels per Roll: 1500
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ZBR4001 Inlay – Ucode 7xm
- RFID Read-Distance Range ? feet —
4″ X 2″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.269 / Per Label (1500 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Paper, 4x2in (101.6×50.8mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, Plain
- Thermal transfer, smooth paper label with a permanent acrylic adhesive.
- Recommended for printing applications up to 14 inches per second.
- Suitable for fanfolding.
- Meets FDA 175.105 for indirect food contact requirements.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R and ZE500R printers.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10035242
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 2" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 52-65 feet |
| Labels Per Roll | 1500 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode 7xm |
| Manufactures Part# | 10035242 |
