- Size: 4″ X 6″
- Labels per Roll: 1000
- OD: 8″ ID: 3″
- Thermal Transfer
- Chip: ZBR2000 Inlay – Ucode8
- RFID Read-Distance Range 36-55 feet
4″ X 6″ RFID LABEL – 3″ CORE
$0.121 / Per Label (1000 labels per roll)
Commonly In-Stock
Commonly In-Stock
Total:
Each:
Each:
Description
Label, Paper, 4x6in (101.6×152.4mm); TT, Z-Perform 1500T, Coated, Permanent Adhesive, 3in (76.2mm) core, RFID, 1000/roll, 1/box, Plain
- Zebra’s General Purpose RFID label offering includes a variety of inlay types and works on most non-metallic surfaces, such as plastic and corrugate. Typical applications include labeling of cases, pallets, products and healthcare specimens. Zebra’s RFID labels have been tested and optimized to work with Zebra’s RFID printers and readers. Due to the many variables that can affect read range, we recommend testing in your environment to determine which label works best in your application.
- Economical choice for 4” wide labeling applications.
- Applications: Case / Pallet, Asset tracking.
- Meets ARC Spec: A, B, C, D, F, G, I, K, L, M, N, Q.
- For use with Zebra’s RXi4, ZT400R, ZT600R, and ZE500R.
- For large quantity please email.
- Zebra part# 10026649
Spec Sheet
Additional information
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Label Size | 4" X 6" |
| Type/Style | |
| RFID Read-Distance | 36-55 feet |
| Labels Per Roll | 1000 |
| Status | Commonly In-Stock |
| OD Core Size | 8" |
| ID Core Size | 3" |
| Ribbon Requirement | Thermal-Transfer (requires ribbon) |
| Use case | In-door |
| Material | Z-Perform 1500T |
| Color | |
| Width (inches) | |
| Length (inches) | |
| RFID Chip | Ucode8 |
| Manufactures Part# | 10026649 |
